Deň vody

Úloha č.1- Voda v našej obci

Na dolnú chodbu sme zhotovili nástenku s mapou obce, na ktorú sme zaznačili vodné zdroje z okolia. Zistili sme tieto  vodné zdroje, ktoré sa nachádzali na našom území v minulosti, alebo sú tu ešte stále. Ku každému vodnému zdroju sme urobili fotografie a hľadali sme aj historické fotky v albumoch a na internete.

Úloha č.2- Zadržiavanie vody v krajine

Na hodine informatickej výchovy sme si vytlačili mapu obce Palín- len výsek, a to tak, aby sme tam mali rieku, polia aj domy. Na mape sme si dané miesta vyznačili rôznymi farbičkami a potom určovali% rozloženie.Na stránke shmu sme zistili údaj priemerný úhrn zrážok.Pomocou mapy, sme si zistili akú veľkú plochu zaberá naše vyznačené územie.Všetky údaje sme zaznamenali do tabuľky na www.sombio.sk .

Úloha č.3- Za čo môžeme?

Zisťovali sme v dedine a jej intraviláne, ako ľudská činnosť ovplyvňuje krajinu. Zamerali sme sa hlavne na hospodárenie s vodou a vodnými zdrojmi. Zhotovili sme letáky o pití vody z vodovodu , ktoré  sme rozdali v obci.

Úloha č.4- Voda z ohňa

Na hodine chémie sme urobili pokus so sviečkou, ktorú sme zapálili  a prikryli kadičkou tak, aby bol priestor aj na prívod vzduchu. Keď sviečka horela, steny kadičky. sa orosili. Keď sme kadičku dali na stôl, sviečka zhasla. Zhasla, nakoľko sa vyčerpal všetok kyslík.

Úloha č. 5- Vodníci

Vyčistili sme okolie Laborca, ,  kde sa nachádza most cez rieku Laborec, ktorý spája Palín a Sliepkovce. Dohodli sme sa s obecným úradom v Palíne, ktorý nám dal vrecia na odpad a postaral sa aj o likvidáciu odpadu, ktorý sme vyzbierali.

Urobili sme rozbor vody s kufríkom Ekolab. V triede sme sa rozdelili do troch skupín. Jedna robila rozbor vody z kohútika, druhá z priekopy a tretia z mláky na školskom dvore.