Navigácia

Zhrnutie projektu 2017/2018 1. Výučbové programy 2. Výsadba stromov 3. Tvorba vyvýšených záhonov 4. Pestujeme vo vyvýšených záhonoch a na školskom políčku    5. Zhotovenie vermikompostu, zistenie množstva bioodpadu produkovaného v triedach 6. Tvorba nástenky o správnom používaní vermikompostu    7. Využívanie vermikompostéra 8. Realizácia blokovej výučby 9. Milujeme regionálne potraviny - súťaž 10. Informovanie verejnosti Pomáhame vyrásť 2015/2016

Pomáhame vyrásť

8. Realizácia blokovej výučby

V prvý deň blokovej výučby sme realizovali aktivity zamerané na regionálne potraviny, ovocie a zeleninu.

Žiaci prvého ročníka rozprávali o tom, ako sa pestuje ovocie a zelenina. Žiaci rozprávali z vlastných skúseností o tom, ako pomáhajú svojim rodičom pri pestovaní. Zistili, že nie každý doma pestuje zeleninu, ale sú aj takí, ktorí ju len kupujú v obchode. Porozprávali sa o tom, že zelenina a ovocie vypestované v domácnosti sú chutnejšie a zdravšie. Rozprávali sa o význame ovocia a zeleniny v našom jedálničku. Na interaktívnej tabuli žiaci najprv spoznávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny. Potom sa jednotlivé druhy triedili na ovocie a zeleninu. Neskôr pracovali s magnetickými kartičkami, zahrali sa rôzne didaktické hry. Na konci dňa si každý žiak vymodeloval nejaké  ovocie alebo zeleninu.

Žiaci druhého ročníka najprv rozprávali o tom, ktoré ovocie a zelenina rastú v našich záhradách a ktoré dovážame zo zahraničia. Snažili sme sa zamerať na regionálne druhy ovocia a zeleniny. Naučili sa spievať pesničku Ovocníčkovia. V závere dňa si  vyrobili kalendáre s obrázkami ovocia a zeleniny, ktoré boli stvárnené kombinovanou technikou ( obrázky mandaly a omaľovánky).

Žiaci tretieho ročníka rozprávali o tom, ktoré ovocie a zelenina rastú v našom regióne. Poukázali na výhody nášho regionálneho ovocia. Deti sami prišli na to, že ovocie vypestované v našom regióne je chutnejšie, šťavnatejšie, preto že dozrelo priamo v záhrade na slnku, neobsahuje chemikálie na rozdiel od ovocia, ktoré k nám privážajú zo vzdialenejších krajín. Deti zhodnotili, že naša generácia je už lenivejšia, preto že nemá záujem pestovať ovocie a zeleninu vo svojich záhradách. Jednoduchšie je im nakúpiť v obchode. Písali básničky ovocí. Každý žiak si vybral ovocie ktoré má rád a napísal o ňom čo najviac informácií. Na druhú stranu nakreslili ovocie.

Žiaci štvrtého ročníka  sa rozprávali o jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny. Zamerali sa na ich vplyv na organizmus. Hovorili potravinovej pyramíde. O význame cukrov, tukov, bielkovín a vitamínov. Riešili rôzne tajničky a hádanky. Vyrobili si vlastné pexeso o ovocí a zelenine. Na jednom obrázku majú obrázok, na druhom obrázku názov. Potom si pexeso zahrali. Pexeso žiaci používajú aj naďalej. Ak majú čas, tak ho zahrajú aj počas prestávok.

Žiaci piateho ročníka si pozreli PP prezentáciu o plodinách a následne si vyrobili kalendár sezónnych plodín. Na každý mesiac si určili jednu sezónnu plodinu, ku ktorej si žiaci zisťovali jej pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

Žiaci šiesteho ročníka sa zamerali na chov hospodárskych zvierat. Inšpirovali sme sa článkom z metodického materiálu Jedlá zmena- prečo na zodpovednom stravovaní záleží. Venovali sa kapitole Odhalenie vzťahu medzi kuracími krídelkami a Amazonským pralesom.

Potom sme si rozprávali o chove sliepok. Dozvedeli sme sa, čo znamenajú jednotlivé značky na kupovaných vajíčkach. Pozreli sme si obrázky a videá o chove sliepok v klietkach, podstielkový chov, chov vo výbehu a ekologický chov. Vytvorili sme plagátik o chove sliepok a značke na vajíčkach. Pozreli sme si aj krátke videá o chove hospodárskeho dobytka. Diskutovali sme o tom, čo sme videli, kládli sme si otázku, aký chov by bol pre zvieratá najlepší. V závere dňa sme sa zamysleli nad množstvom cukru v nápojoch. Učili sme sa čítať štítky na obaloch na nápojoch. Dozvedeli sme sa, že v Pepsi - cole, mirinde a pomarančovom džúse sa nachádza veľa cukru. Napríklad, v 2l džúsu je to 174 gramov. Nevedeli sme si to predstaviť, preto sme si cukor navážili. V druhý deň sme náš navážený cukor spolu s nápojmi prezentovali v telocvični.

Vybrali sme otázku do súťaže:

Má vplyv vyrubovania Amazonských pralesov vplyv na chov dobytka v Európe? ( áno)

Žiaci siedmeho ročníka sa zamerali na regionálne potraviny používané v školskej jedálni. Pripravili anketu pre vedúcu školskej jedálne, kde sa pýtali na pôvod zeleniny, ovocia a mäsa v ŠJ. Zistili, že veľa zeleniny je zo zahraničia, preto že je lacnejšia. Ovocie na tom bolo lepšie- jablká a hrušky pochádzajú zo Slovenska. Mäso používame slovenské a poľské. Zo zeleniny sa najviac používa mrkva, petržlen, cibuľa a zemiaky. Za týždeň spotrebujeme v jedálni 150 kg zemiakov. Na záver vytvorili plagát.

Žiaci deviateho ročníka sa zamerali na zloženie sušienok a obľúbených sladkostí. Porovnali si obsah cukru v jednotlivých sladkostiach. Informácie získali z obalov. Zamerali sa na obsah cukru a tukov, zvlášť na kokosový olej a palmový tuk. Z hodnôt zistili, že palmový tuk sa nachádzal vo všetkých sladkostiach, napriek tomu, že boli vyrobené na Slovensku. Zisťovali odkiaľ sa palmový olej dováža, aký dopad má jeho konzumácia na ľudský organizmus. Zistili, že pestovanie palmového oleja je globálnym problémom. Na záver si pozreli dokument o výrube dažďových pralesov za účelom vysádzania palmových plantáží. Získané informácie žiaci deviateho ročníka zhrnuli do PP prezentácie. Žiaci ôsmeho ročníka urobili vlastný návrh obalu na vlastné sušienky.

Počas druhého dňa blokovej výučby sme pripravovali jedlé obrazy, ovocné a zeleninové jedlá. Ovocie a zeleninu sme rozdali  medzi jednotlivé triedy. Každá trieda mala inú úlohu.Žiaci na prvom stupni zhotovovali jedlé obrazy. Žiaci deviateho ročníka viedli rovesnícke vzdelávanie. Spolu s piatakmi pripravili špenátovú a mrkvovú nátierku. Žiaci šiesteho ročníka zhotovili zeleninové muffiny. Žiaci siedmeho ročníka pripravili ovocný šalát a ôsmeho ročníka zeleninový šalát. Výstupom boli všetky jedlé obrazy, namastené chleby, šaláty a muffiny. Každý svoje výrobky doniesol do telocvične, kde bol pripravený stôl. Počas súťaže, ktorá sa konala na tretej a štvrtej hodine sme mali prestávku. To, čo si žiaci počas prvých hodín pripravili, všetko aj zjedli. Najprv sa pustili do ovocných obrazov a šalátov, nakoniec zjedli aj zeleninu. Tiež sme zisťovali cestu zeleniny a ovocia.  Žiaci vyhľadali na internete, odkiaľ sa k nám dovážajú jednotlivé druhy zeleniny, kedy sa u nás pestujú a aký majú význam v našom jedálničku.

Zistili sme, že:

•             Uhorka- Macedónsko- 1043 km

•             Paprika- Španielsko- 3024 km

•             Rajčiak- Belgicko- 1456 km, Španielsko- 2764 km, Rakúsko- 554 km

•             Kapusta- Poľsko- 529 km

•             Jahody- Španielsko- 2864 km.

Žiaci vytvorili plagáty ku každému druhu zeleniny. Pred súťažou žiaci prezentovali svoje zistenia pred celou školou. Zhodli sa na tom, že nami vypestované ovocia a zelenina sú omnoho chutnejšie a zdravšie, tiež neničia naše životné prostredie cestovaním a nezaťažujú ani našu peňaženku.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka Palín 104
    072 13 Palín 104
  • Jedáleň: +421 902 310 965
    MŠ: +421 911 910 585
    ŠKD: +421 903 407 600

    Tel.: +421 56 64 97 293
    Mobil: +421 911 305 600



Fotogaléria